facebook Agro-baza

Odchów cieląt – o czym warto pamiętać?

Odchów cieląt – o czym warto pamiętać?

Prawidłowy odchów cieląt to z pozoru proces, z którym doświadczeni rolnicy nie powinni mieć kłopotu. Jednak jak pokazuje praktyka, czasem częste błędy są powielane oraz przekazywane młodszym hodowcom i mogą mieć wpływ na rozwój cielęcia i jego zdrowotność oraz wydajność już jako dorosłej sztuki.

Nie doceniamy tego, że błędy i niedopatrzenia w okresie okołoporodowym mogą mieć długoletnie skutki. Warto wspomnieć o tym, że każdy dzień choroby w cielętniku to strata około 200kg mleka w pierwszej i kolejnych laktacjach. W przypadku gdy np. cielę przejdzie biegunkę, a często po kilku dniach również choroby górnych dróg oddechowych (popularne niestety „płuca”) oznacza to, że straciliśmy właśnie około 800-1000 kg mleka w każdej laktacji przyszłej mlecznicy.  To są pieniądze, po które warto się schylić. Gdy spojrzymy na to z tej strony okazuje się, że rozmowa o cenach preparatów mlekozastępczych i starterów powinna zejść na drugi plan. Poniżej kilka częstych błędów w odchowie cieląt oraz mitów funkcjonujących na ten temat:

Podanie siary

O tym pamiętają wszyscy. Ale czy wszyscy wiedzą kiedy należy podać siarę? Istotne są tu pierwsze minuty życia cielęcia. Pierwsze napojenie siarą powinno nastąpić w pierwszych dwóch godzinach życia – im wcześniej tym lepiej. Należy pamiętać, że poziom przeciwciał w siarze spada z każdą godziną. Ciekawym pomysłem jest również zadawanie cielętom siary z pierwszego dnia przez okres 3-4dni. Po tym okresie należy przejść bezpośrednio na dobrej jakości preparat mlekozastępczy.

Dlaczego nie należy oszczędzać na preparacie mlekozastępczym?

W hodowli cieląt celem jest uzyskanie przyrostów masy ciała na poziomie co najmniej 600 gram na dzień. Najlepiej, by przyrosty dobowe za pierwsze dwa miesiące życia cielęcia wynosiły 700-800g/dzień. Jak to zrobić?
W okresie siarowym by zaprogramować zdrowy odchów i wysoką wydajność przyszłej pierwiastki i krowy należy uzyskać u cieląt poziom przeciwciał IgG na poziomie 10 g na litr surowicy krwi. Jest to zadanie trudne, a wręcz niemożliwe w momencie gdy odpojenie siarą wynosi 4 litry w pierwszej dobie. Zaleca się by cielę w pierwszej dobie wypiło 6 litrów siary, a tego nie da się zrobić bez użycia sondy. Sonda budzi wiele kontrowersji ale badania naukowe są jednoznaczne: im więcej ciele wypije siary, tym więcej immunoglobulin we krwi, a co za tym idzie większa odporność w okresie pojenia mlekiem oraz (co ważne) długość użytkowania krów zwiększa się. To wszystko wpływa bardzo istotnie na efektywność produkcji. W Agrobaza wiemy, że błędy w pierwszym miesiącu życia cielaka są praktycznie nie do nadrobienia. Dlatego naszą misją jest pomoc w tym zakresie, aby tworzyć długowieczne, zdrowe i wydajne stada bydła.

Pasze starterowe

Następnym ważnym elementem jest pobór przez cielę paszy typu starter. W momencie odsadzenia powinien wynosić około 1,5 kg/dzień. Taki poziom jest trudny do osiągnięcia przy wysokim pobraniu proszku mlecznego w pójle. Dlatego odsadzenie powinno przebiegać stopniowo. Należy obniżać ilość pójła podawaną dla cieląt w ostatnie 7-14 dni przed planowanym odsadzeniem od paszy płynnej. Nie należy obniżać samej koncentracji pójła, gdyż przynosi to gorsze efekty. Czasem hodowcy przepajają cielę 1 raz dziennie pójłem mlecznym. Nie jest to zły pomysł, pod warunkiem, że cielę ma dostęp do świeżej i czystej wody przez cały ten okres.

To kilka prostych zasad, które nie wymagają od hodowcy dodatkowego nakładu pracy czy pieniędzy. Procentują jednak w późniejszym okresie hodowli. Warto o nich pamiętać. Warto też zwrócić się do naszych doradców, którzy wytłumaczą jak żywić cielęta i jak uniknąć błędów, które mogą skutkować problemami zdrowotnymi zwierzęcia.

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, pytania, zastanawiamy się nad zmianami i poprawą funkcjonowania stada warto zawsze zwrócić się do doradcy. Taka konsultacja zwykle pomogą wyeliminować nie dostrzegane wcześniej błędy i poprawić zdrowotność i wydajność zwierząt.

Skontaktuj się z nami!

Zadzwoń: +48 514 023 944

Lub napisz: biuro@agro-baza.pl

 

 

About The Author

Login

Lost your password?