Poznaj 4 najważniejsze zasady dobrego TMR-u
- 1 lipca 2021
Jednym z podstawowych sposobów żywienia krów mlecznych jest TMR. Niektórzy hodowcy mówią potocznie, że to „paszowóz przygotowuje TMR”. Tak naprawdę to tylko narzędzie, a cała odpowiedzialność za właściwe przygotowanie mieszanki spoczywa na hodowcy. Można powiedzieć, że dość łatwo jest zrobić TMR, ale… bardzo trudno jest zrobić dobry TMR. To co wysypujemy codziennie na stole paszowym ma wielkie znaczenie dla wydajności i zdrowotności naszego stada.
Prawidłowo wykonany TMR, to mieszanka pasz, która będzie posiadała taką samą wartość pokarmową i strukturę fizyczną. Dobre rozdrobnienie i wymieszanie sprawi również, że zwierzęta dostaną odpowiednio skoncentrowane składniki odżywcze. Dobre wymieszanie sprawi, ze zwierzęta nie będą wybierały lub pomijały niektórych składników.
– I choć żywienie TMR wydaje się proste – bo przecież paszowóz „zrobi za nas całą robotę”, to niejednokrotnie zdarza się tu wiele błędów – wyjaśnia Łukasz Kobyliński, dyrektor ds. żywienia i współwłaściciel firmy Agro-Baza
Oto najważniejsze zasady przygotowania dobrego TMR-u:
Dobrze wsypany
Na samym początku przygotowania dobrej mieszanki w wozie paszowym należy zwrócić uwagę na kolejność pasz wsypywanych do tychże wozów. Istnieje tu jeden podstawowy schemat kolejności zadanych surowców, jednak występują od niego odstępstwa, np. przy używaniu (coraz częściej występujących w Polsce) wozów z poziomym systemem mieszania.
Ogólna zasada jest taka, że najpierw do wozu trafiają te pasze, które są najbardziej strukturotwórcze i wymagają najdłuższego mieszania takie jak np. słoma, trawa, lucerna. Następnie – w zależności od wilgotności i ilości tychże surowców- wsypywane są najczęściej pasze treściwe. Na sam koniec dosypujemy kiszonkę z kukurydzy i dajemy trochę czasu, by wszystko dobrze się wymieszało i docięło.
Dobrze wymieszany
Należy zwrócić uwagę na odpowiednią długość cząstek i wilgotność TMRu. Długość mieszania jest bardzo różna w zależności od komponentów, szczególnie od ilości i stopnia pocięcia pasz objętościowych. Wozy z poziomym systemem mieszania na ogół mieszają szybciej i trzeba uważać, by struktura dawki nie była zbyt drobna. W przypadku zbyt suchego TMRu również możemy przeciwdziałać w prosty sposób, tzn. dodając wodę do TMR. Jest to dość stara i sprawdzona praktyka.
Dobra mieszanka powinna „drapać” czyli stymulować zwierzęta do wytwarzania śliny, która jest niezbędna dla dobrego trawienia i uniknięcia chorób metabolicznych (kwasicy). Warto zwrócić uwagę na dokładne wymieszanie wszystkich składników. W przypadku gdy zwierzęta zaczynają selektywnie pobierać TMR i wyjmują ze struktury jedynie konkretne składniki można pomyśleć o dodatku, który będzie powodował sklejanie całej mieszanki, takim jak np. melasa buraczana.
Dobrze wyliczony
Nie mniej ważne w całym procesie jest przygotowania TMR-u jest jego dobre wyliczenie. Tu warto zwrócić się o pomoc do doradcy żywieniowego i zapomnieć o mieszaniu „na oko”. Fachowo wyliczona dawka z uwzględnieniem potrzeb stada oraz jakości naszych pasz objętościowych to podstawa w żywieniu. Należy też dostosować ilość zadanego TMRu do fazy laktacji i mleczności. Trzeba też dołożyć wszelkich starań żeby trzymać się zaleceń i wyliczeń i nie zmieniać dawki bez konsultacji z doradcą. Opracowana i wyliczona dawka powinna być przestrzegana.
Dobrze wysypany
Pasza powinna być równomiernie rozsypana. Zwierzęta muszą mieć do niej cały czas dostęp. Niezbędne powinno być tu podgarnianie tak aby każda sztuka miała dostęp do całej mieszanki, którą rozsypaliśmy na stole paszowym. Podgarnianie TMRu to niezbyt skomplikowana, ale ważna czynność. W wielu gospodarstwach to zadanie wykonują roboty zagarniające.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej o żywieniu i dawkowaniu? Skontaktuj się z naszym doradcą żywieniowym – biuro@agro-baza.pl